Answer:
8
Step-by-step explanation:
x = 2/x <=== It must be: x ≠ 0. Solve for x. Multiply both sides by x.
x^2 = 2.
Hence:
x = ±√2.
Both -√2 and √2 give 8 when they are raised to the power of 6.
(-√2)^6 = (√2)^6 = 8.
The value of the given expression \(x^6\) is 8 and this can be determined by using the arithmetic operations.
Given :
A number x is twice its reciprocal.
The following steps can be used in order to determine the value of \(x^6\):
Step 1 - The arithmetic operations can be used in order to determine the value of \(x^6\).
Step 2 - The mathematical expression of the given statement "A number x is twice its reciprocal" is:
\(x = \dfrac{2}{x}\)
Step 3 - Simplify the above expression in order to determine the value of 'x'.
\(x = \pm\sqrt{2}\)
Step 4 - Now, substitute the value of 'x' in the given expression.
\(x^6= (\sqrt{2} )^6\\x^6 = 8\)
So, the value of the given expression \(x^6\) is 8.
For more information, refer to the link given below:
https://brainly.com/question/25834626
Find the composite function (please help) :)
Hi there!
\(\large\boxed{g(f(x)) = 108x^{2} - 156x + 46}\)
f(x) = 6x - 4
g(x) = 3x² - 2x - 10
To find (g(f(x)), substitute in the equation of f(x) as 'x' in g(x):
g(f(x)) = 3(6x - 4)² - 2(6x - 4) - 10
Simplify:
= 3(36x² - 48x + 16) - 2(6x - 4) - 10
= 108x² - 144x + 48 - 12x + 8 - 10
= 108x² - 156x + 46
fill in the table using the graph
a) The correct values is,
At x = - 1; y = 5
At x = 1; y = - 3
At x = 2; y = - 4
At x = 4; y = 0
b) The correct graph of equation y = x² - 4x is shown in graph by green curve.
What is an expression?
Mathematical expression is defined as the collection of the numbers variables and functions by using operations like addition, subtraction, multiplication, and division.
a) Complete table is find as;
The equation is,
⇒ y = x² - 4x
Hence, We get;
At x = - 1;
⇒ y = x² - 4x
⇒ y = (-1)² - 4 × - 1
⇒ y = 1 + 4
⇒ y = 5
At x = 1;
⇒ y = x² - 4x
⇒ y = (1)² - 4 × 1
⇒ y = 1 - 4
⇒ y = - 3
At x = 2;
⇒ y = x² - 4x
⇒ y = (2)² - 4 × 2
⇒ y = 4 - 8
⇒ y = - 4
At x = 4;
⇒ y = x² - 4x
⇒ y = (4)² - 4 × 4
⇒ y = 16 - 16
⇒ y = 0
b) The equation is,
⇒ y = x² - 4x
At x = 0;
⇒ y = 0
Hence, The correct graph of equation y = x² - 4x is shown in graph by green curve.
Learn more about the mathematical expression visit:
brainly.com/question/1859113
#SPJ1
A student takes an exam containing 17 true or false questions. At least 11 correct answers are required to pass. If the student guesses, what is the probability that he will fail
The probability that the student will fail, given that he guesses the answers, is 0.227.
Since there are only two possible outcomes for each question (true or false),
the probability of guessing a correct answer is 1/2 = 0.5.
Likewise, the probability of guessing a wrong answer is also 1/2 = 0.5.
To find the probability of failing the exam,
we need to find the probability of answering less than 11 questions correctly.
Using the binomial probability formula,
the probability of getting k successes (correct answers) in n trials (questions) is given by:
P(k) = (n C k) * p^k * q^(n-k)
where p is the probability of success (getting a correct answer),
q is the probability of failure (getting a wrong answer), and (n C k) is the number of combinations of n things taken k at a time.
In this case,
n = 17, p = 0.5, and
q = 0.5.
The number of ways to get less than 11 correct answers is:
P(X < 11) = P(X = 0) + P(X = 1) + ... + P(X = 10)P(X = k) = (n C k) * p^k * q^(n-k)
Substituting the values:
P(X < 11) = P(X = 0) + P(X = 1) + ... + P(X = 10)
P(X = 0) = (17 C 0) * (0.5)^0 * (0.5)^17 = 0.0015
P(X = 1) = (17 C 1) * (0.5)^1 * (0.5)^16 = 0.0146
P(X = 2) = (17 C 2) * (0.5)^2 * (0.5)^15 = 0.0586
P(X = 3) = (17 C 3) * (0.5)^3 * (0.5)^14 = 0.1558
P(X = 4) = (17 C 4) * (0.5)^4 * (0.5)^13 = 0.268
P(X = 5) = (17 C 5) * (0.5)^5 * (0.5)^12 = 0.327
P(X = 6) = (17 C 6) * (0.5)^6 * (0.5)^11 = 0.2732
P(X = 7) = (17 C 7) * (0.5)^7 * (0.5)^10 = 0.1537
P(X = 8) = (17 C 8) * (0.5)^8 * (0.5)^9 = 0.0573
P(X = 9) = (17 C 9) * (0.5)^9 * (0.5)^8 = 0.013
P(X = 10) = (17 C 10) * (0.5)^10 * (0.5)^7 = 0.0015
Therefore, P(X < 11) = 0.0015 + 0.0146 + 0.0586 + 0.1558 + 0.268 + 0.327 + 0.2732 + 0.1537 + 0.0573 + 0.013 + 0.0015P(X < 11) = 0.8857
Thus, the probability of failing is: P(fail) = P(X < 11) = 0.8857
The probability that the student will fail, given that he guesses the answers, is 0.227 (rounded to three decimal places).
To know more about probability visit:
https://brainly.com/question/30034780
#SPJ11
use the first derivative test to find the functions extreme values and to find where the extreme values exist. justify your answer
Answer:
Below ( kinda long)
Step-by-step explanation:
Use fist derivative to find where the derivative = 0
Derivative = 4 x^3 + 12 x^2
set = to zero
4x^3 + 12x^2 = 0
4x^2 ( x + 3) = 0 shows x = 0 or -3
Now take the SECOND derivative
12x^2 + 24x and sub in the values found above ( 0 and -3)
if the result is >0 this point is a local min, if < 0 it is a local max and if = 0 it is neither a min or a max....it is an INFLECTION point
12x^2 + 24x for x = -3 this equals +36 <=====local min
for x = 0 this equals 0 <======inflection point
SO at -3 there is a local min extreme....find the value at -3 :
x^4 + 4x^3 - 2 =
(-3)^4 + 4 ( -3^3) - 2 = - 29 the local min is at (-3,-29)
T/F of the range, the interquartile range, and the variance, the interquartile range is least influenced by an outlying value in the data set.
false :) thats ur answer
since I cant motivate myself to do my work and stop procrastinating.....can someone motivate me?:/
Answer:
take a time lapse video of yourself doing your homework on your phone! this way you won't be able to use your phone bc it will be doing the timelapse, and then after you finish you'll be able to go back and watch it :)
Step-by-step explanation:
Answer:
Make up a random doodle and name it bob.....YOU CAN DO THIS
Step-by-step explanation:
What is the answer?
The list price of a commodity is RM 120 and the percentage profit is 60%. If the commodity is sold at a discount of 30%. The profit is
Answer: RM 86.40
Step-by-step explanation:
The profit can be calculated as follows:
Selling price = List price + Profit
Profit = (Percentage profit/100) x List price
Discount = (Discount percentage/100) x Selling price
Selling price after discount = Selling price - Discount
Let's plug in the given values into these formulas:
List price = RM 120
Percentage profit = 60%
Profit = (60/100) x 120 = RM 72
Discount percentage = 30%
Selling price = 120 + 72 = RM 192
Discount = (30/100) x 192 = RM 57.60
Selling price after discount = 192 - 57.60 = RM 134.40
To calculate the profit after discount, we need to subtract the cost price from the selling price after discount:
Profit after discount = Selling price after discount - Cost price
Cost price = List price - Profit = 120 - 72 = RM 48
Profit after discount = 134.40 - 48 = RM 86.40
Therefore, the profit after the discount is RM 86.40.
‼️WILL MARK BRAINLIEST‼️
Part A:
The correct answers are:
The data set is numerical data
The data in this set can be quantified in the form of numbers.
The set has an outlier
An outlier is an extreme value that differs from the rest of the set. The outlier in this set is 5.
A box plot is an appropriate data display for this data
A box plot is great for showing distribution of data. A circle chart would not be good for this set because circle charts are better for part-to-whole data.
Part B:
A: Students in his class have between 5 to 950 photos stored on their cell phones.
The text at the top explains that this data was gathered from students in Shamar's class, and the data ranges from 5 to 950.
Solve the following inequality: 38 < 4x+3+7 – 3x.
a. x < 28
b. x > 28
c. x < 4
d. x > 4
To solve the given inequality, first we have to simplify the given inequality.38 < x + 10 After simplification we get, 38 - 10 < x or 28 < x.
The correct option is B.
The given inequality is 38 < 4x + 3 + 7 - 3x. Simplify the inequality38 < x + 10 - 4x + 3 + 7 - 3x38 < -x + 20 Combine the like terms on the right side and simplify 38 + x - 20 < 0 or x + 18 < 0x < -18 + 0 or x < -18. The given inequality is 38 < 4x + 3 + 7 - 3x. To solve the given inequality, we will simplify the given inequality.
Simplify the inequality38 < x + 10 - 4x + 3 + 7 - 3x38 < -x + 20 Combine the like terms on the right side and simplify 38 + x - 20 < 0 or x + 18 < 0x < -18 + 0 or x < -18. Combine the like terms on the right side and simplify38 + x - 20 < 0 or x + 18 < 0x < -18 + 0 or x < -18.So, the answer is x > 28. In other words, 28 is less than x and x is greater than 28. Hence, the answer is x > 28.
To know more about inequality visit:
https://brainly.com/question/20383699
#SPJ11
what is the median
9798788
Answer:
median = 8
Step-by-step explanation:
Organize the numbers in order from least to greatest
7 7 8 8 8 9 9
Then cross one number from the left and one from the right until you are left with 1 number in the middle
So like:
7 7 8 8 8 9 9 (the bold numbers are the numbers I crossed)
I'm left with 8 so that is the median
Get to has $12 to out gas in his car if gas costs 3.75 per gallon which ordered pair relating number of gallons of gas x to the total cost of gas
Step-by-step explanation:
12/3.75 = 3.2 a gallon
Kendie's family usually pays $36 for admission to the planetarium. On Sundays visitors receive a discount of 1/6 off the total admission price.
How much would Kendie's family pay to visit the planetarium on Sunday?
fraction diagram needed.
As a result, they would pay: 5/6 x $36 = $30 as Kendie's family would shell out 1/6 less than the standard admission price.
what is unitary method ?In mathematics, the linear approach is a way when resolving issues with direct or negative proportion. It entails figuring out the value of one unit of a quantity and utilising that value to figure out the value of any given quantity divided by that number of units. For instance, using the unitary technique, if we know that 5 oranges cost $10, we may calculate the price of 10 apples by first dividing $5 by 5 to get $2 per apple, multiplying $two by 10 to get $20 for 10 apples, and then using the result to get the price of 5 apples. In industries where proportional correlations are regularly found, like banking, business, and science, the unitary technique is frequently employed.
given
On Sunday, Kendie's family would shell out 1/6 less than the standard admission price, or 5/6 of the standard admission price.
As a result, they would pay: 5/6 x $36 = $30 as Kendie's family would shell out 1/6 less than the standard admission price.
To know more about unitary method visit:
https://brainly.com/question/28276953
#SPJ1
Determine whether ABC or DEF is similar to XYZ.
There are 8 red, 4 green, and 6 blue point on a circle. All the points are distinct. Find the number of triangles with vertices of three different colors.
To find the number of triangles with vertices of three different colors, we need to consider the combinations of colors we can choose from the given set of points.
We have 8 red points, 4 green points, and 6 blue points. To form a triangle with vertices of three different colors, we need to choose one point from each color group.
First, let's choose one red point. We have 8 options for this.
Next, let's choose one green point. We have 4 options for this.
Finally, let's choose one blue point. We have 6 options for this.
To determine the total number of triangles, we need to multiply the number of options for each color:
Total number of triangles = Number of options for red points × Number of options for green points × Number of options for blue points
= 8 × 4 × 6
= 192
Therefore, there are 192 triangles with vertices of three different colors.
It's worth noting that the order in which we choose the points does not matter because we are counting the number of distinct triangles. So, we are not considering permutations but rather combinations of colors.
For more such questions on triangles.
https://brainly.com/question/17335144
#SPJ8
1/2a+b+1/2a-b
please solve it
Answer:
1/4a
Step-by-step explanation:
1/2a +1/2a+b-b
1/4a -0
1/4a ans
Helppp!!!!
Look at this graph what is the equation if the line in slope intercept form
Answer:
y =(2/3)x + 80
Step-by-step explanation:
to get the slope.. change in y/change in x in two points.
so use the points (0,80) and (30,100) and you get 2/3
you know the intercept, where x=0 (0,80) therefore the equation is 2/3x + 80
Determine the equation of the line that passes through (-8,9) and (2,-6)
Express you answer as a fraction in lowest terms.
The equation of the line that passes through the points (-8, 9) and (2, -6) is y = (-3 / 2)x - 3.Given two points (-8, 9) and (2, -6). We are supposed to find the equation of the line that passes through these two points.
We can find the equation of a line that passes through two given points, using the slope-intercept form of the equation of a line. The slope-intercept form of the equation of a line is given by, y = mx + b,Where m is the slope of the line and b is the y-intercept.To find the slope of the line passing through the given points, we can use the slope formula: m = (y2 - y1) / (x2 - x1).Here, x1 = -8, y1 = 9, x2 = 2 and y2 = -6.
Hence, we can substitute these values to find the slope.m = (-6 - 9) / (2 - (-8))m = (-6 - 9) / (2 + 8)m = -15 / 10m = -3 / 2Hence, the slope of the line passing through the points (-8, 9) and (2, -6) is -3 / 2.
Now, using the point-slope form of the equation of a line, we can find the equation of the line that passes through the point (-8, 9) and has a slope of -3 / 2.
The point-slope form of the equation of a line is given by,y - y1 = m(x - x1)Here, x1 = -8, y1 = 9 and m = -3 / 2.
Hence, we can substitute these values to find the equation of the line.y - 9 = (-3 / 2)(x - (-8))y - 9 = (-3 / 2)(x + 8)y - 9 = (-3 / 2)x - 12y = (-3 / 2)x - 12 + 9y = (-3 / 2)x - 3.
Therefore, the equation of the line that passes through the points (-8, 9) and (2, -6) is y = (-3 / 2)x - 3. Thus, the answer is (-3/2)x - 3.
For more question on equation
https://brainly.com/question/17145398
#SPJ8
10000000000-188888 10 points
Answer:
I think the calculation answer will be 9,999,811,112
The Anderson family paid $53 to have four pizzas delivered. Five pizzas would cost $65 and 6 pizzas would cost $77. Write an equation to represent the total cost, y, of x pizzas delivered.
Answer:
The equation is:
\(y =12x+5\)
Step-by-step explanation:
Given
\((x,y) = (Pizza,Cost)\)
So, we have:
\((x_1,y_1) = (4,53)\)
\((x_2,y_2) = (5,65)\)
\((x_3,y_3) = (6,77)\)
Required
Equation to represent the scenario
First, calculate the slope
\(m = \frac{y_2 - y_1}{x_2 - x_1}\)
So, we have:
\(m = \frac{65 - 53}{5 - 4}\)
\(m = \frac{12}{1}\)
\(m=12\)
So, the equation is:
\(y =m(x - x_1) + y_1\)
This gives:
\(y =12(x - 4) + 53\)
\(y =12x - 48 + 53\)
\(y =12x+5\)
Help please I don’t understand this
Answer:
c
Step-by-step explanation:
Can Yall help me aolve this equation
3y + 15 = 2x + 15 =
Answer:
x = 3/2y
y = 2/3x
Step-by-step explanation:
x = 3/2y
Swap sides so that all variable terms are on the left hand side
2x + 15 = 3y + 15
Subtract 15 from both sides
2x = 3y + 15 - 15
Subtract 15 from 15 to get 0
2x = 3y
Divide both sides by 2
2x/2= 3y/2
Dividing by 2 undoes the multiplication by 2
X = 3y/2
Y = 2/3x
Subtract 15 from both sides
3y = 2x + 15 - 15
Subtract 15 from 15 to get 0
3y = 2x
Divide both sides by 3
3/3y = 2/3x
Dividing by 3 undoes the multiplication by 3
y = 2/3x
Uhh I need help with this question because I'm confused?
When I looked at the chart I only saw dots plotted on 10 and a 43 ish number I didn't see anything in between 23 and 35 so I'm guessing your answer is 0%
Hope this helped and have an amazing day <3
Answer:
I actually believe it is 50% because the middle box is worth 50% of the plot.
Step-by-step explanation:
HELP ONLY DO 3,1,2 ITS ONLY # PROBLEMS PLZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ
Answer:
3. 68.44
2.25 percent
1.86
I’m having a lot of trouble, can someone guide me, step by step?
Answer:
Hi hopefully this helps you!
Step-by-step explanation:
To find the area of a circle you can use the formula A = πr^2
The radius of a circle is just the diameter divided by 2. In this case we know the diameter is 3, so the radius is 1.5
A = π(1.5)^2
= 7.07
Because this is a semicircle, divide this area by 2
= 3.53429 in^2
Add up the area of this semi circle with the area of the rectangle
A = (3.53429) + (3x4)
= 15.53429 in^2
To find the circumference/ perimeter of a circle use this formula C = 2πR
C = 2π(1.5)
= 9.42478 inches
Again because this is a semicircle, divide by 2
= 9.42478 / 2
= 4.71239 inches
To find the perimeter of this entire shape add up the circumference of the semicircle and the rectangle's sides and bottom
P = 4.71239 + 4 + 4 + 3
= 15.71239 inches
So the final answer would be
A = 15.53 squared inches
P = 15.71 inches
Hope this helps! Best of luck in your studies <3
The first four numbers of a sequence are 3,9,27, and 81. If this sequence continues, what are the next two numbers?
Answer:
243 and 729
Step-by-step explanation:
next will be 81 x 3= 243
next will be 243 x 3= 729
Answer:
243 729
Step-by-step explanation:
r = common ratio = 3 means multiply each number by 3 to get the next number
3 9 27 81 (81*3 ) ( 81*3)*3
3 9 27 81 243 729
In the invoice that specifies the side lengths of the triangular sail as 7.5 meters, 4.8 meters, and 2.5 meters, suppose the mistake was in the length of 2.5 meters. Determine the range of values that are possible for the third side length, x, of the sail.
Answer:
2.7 < x < 12.3 meters
Step-by-step explanation:
You want to know the possible lengths of the third side of a triangle, given that two sides are 7.5 m and 4.8 m.
Triangle inequalityThe triangle inequality requires the sides of a triangle have the relationship ...
a + b > c
for any assignment of side lengths to the letters a, b, c. In effect, this means the length of a third side must lie between the sum and the difference of the other two sides.
7.5 -4.8 < x < 7.5 +4.8
2.7 < x < 12.3 . . . . . meters
Have a wonderful day :)and here are free pts to make your day better <3
12 x 9 = ?
Answer:
its 108
and tysm thats so sweet
Step-by-step explanation:
Answer:
108
Step-by-step explanation:
Use the original price and the markdown to find the retail price.
Original price: $130; Markdown: 28%
Answer:
The retail price would be $93.6
Step-by-step explanation:
This is because you can divide 130 by 100 to find 1% of such, and you'll get 1.3. Then, multiply 1.3 by 72, which makes 72% of the original price, to come find your answer, $93.6. Hope this helps!
if x= 2y-4 and x=6y+16 find the value for both x and y
In order to find the values of x and y, let's compare both values of x given:
\(\begin{gathered} x=2y-4 \\ x=6y+16 \\ \\ 2y-4=6y+16 \\ 6y-2y=-4-16 \\ 4y=-20 \\ y=-\frac{20}{4} \\ y=-5 \\ \\ x=2y-4 \\ x=2\cdot(-5)-4 \\ x=-10-4 \\ x=-14 \end{gathered}\)So we have that x = -14 and y = -5.